ETLİK ZÜBEYDE HANIM KADIN HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
0542 414 21 01

EMBRYO TRANSFERİ

Toplanan yumurtalara yapılan ICSI (mikroinjeksiyon) işlemi sonrası fertilizasyon (döllenme) durumuna bakılır. Döllenmiş yumurtaların (embryo) anne rahmine yerleştirilmesi işlemi toplama gününden sonraki 3. yada 5.gün yapılır. Transfer edilecek embryo sayısına, anne adayı yaşı ve deneme sayısına göre karar verilir. En sağlıklı gelişim gösteren embryolar transfer edilir. Amaç, çoğul gebelik oranını en düşük tutarak gebelik elde etmektir.

Genetik inceleme yapılan veya çok sayıda yumurtası olup, iyi kalitede embryoların geliştiği çiftlerde 5.gün transferi ile daha yüksek gebelik oranları elde edilmektedir. Bu oran %70 lere kadar çıkmaktadır.

Embryo transferi kısa süreli ve kolay bir işlem olup, anestezi gerektirmez. Aşılama işlemiyle teknik olarak aynıdır. İşlem sırasında iyi bir ultrason görüntülemesi için idrara sıkışık olunması gerekir. Transfer sonrası merkezimizde istirahat ettirdiğimiz hastalarımıza kullanacakları ilaçları anlatarak taburcu etmekteyiz. Transferin ertesi günü çalışan hastalarımızın işlerine devamlarında bir sakıncı olmayıp, il dışına gideceklerin ise ertesi gün gitmelerini tavsiye etmekteyiz.

GEBELİK TESTİ: Transferden 12 gün sonra kanda bakılacak beta-HCG testi ile gebelik sonucunu öğrenmek mümkün olmaktadır. Ankara’daki hastalarımız bunun için merkezimizde kan vermekte, il dışı hastalarımız ise bulundukları yerde test yaptırıp faks veya telefon ile bize sonucu bildirmektedir. Testten 1-2 gün önce başlayan hafif yada adet gibi bir kanama olsada test yapılmalıdır. Yinede gebelik olabilir ve bu kanama embryonun rahimde yuvalanmasına bağlıdır.

 

 

Call Now ButtonAra