ETLİK ZÜBEYDE HANIM KADIN HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
0542 414 21 01

BİR BAKIŞTA TÜP BEBEK

Tüp bebek süreci, her aşamada titiz bir inceleme, mükemmel hasta-hekim ilişkisi ve modern teknoloji laboratuar uygulamaları gerektirir.

Merkezimize gelen hastalarımıza öncelikle birlikte geçireceğimiz süreci anlatarak, ilaçların nasıl uygulanacağını öğretiyor ve gerekli onam formlarını alıyoruz.

Sonraki aşamada, hormonal sistemi kontrol altına almak ve büyüteceğimiz yumurtaların erken çatlamasını önlemek için yumurtalıkların baskılanması tedavisine başlıyoruz.

Bu baskılanma sonrası, mümkün olan sayıda yumurta elde etmek için cilt altı ve kas içine yapılan iğnelerle yumurtalıkları uyarma tedavisine başlıyoruz. Bu tedavi ortalama 10 gün sürüyor ve süreci ultrason ve kan testleri ile takip ediyoruz.

Yeterli sayı ve büyüklüğe ulaşıldığında, yumurtaların son olgunlaşma aşaması için hCG iğnesi uygulanıyor ve 36 saat sonrasına yumurta toplama işleminizi planlıyoruz. İşlem basit bir sakinleştirici anestezi ile vaginal yoldan ultrasonla uygulanan bir özel iğne aracılığıyla yapılıyor. 1-2 saatlik dinlenme sonrası işlem sonrası kullanacağınız ilaçları anlatarak sizi taburcu ediyoruz. Aynı gün olgun yumurtalarınıza, eşinizin en sağlıklı spermlerini seçerek mikroinjeksiyon işlemini yapıyoruz.

Ertesi gün kaç tane yumurtanın normal şekilde döllendiği, yani kaç embryo oluştuğu tespit ediliyor ve size ne gün, kaç embryo transfer edeceğimizi bildiriyoruz. Embryo transferi sayı ve gelişim aşamasındaki kaliteye göre yumurta toplamadan sonraki 3. yada 5.gün yapılıyor.

Son olarak, uygun sayı ve kalitedeki embryoyu basit, ağrısız bir işlemle rahim içine transfer ediyoruz. İşlem muayene yada aşılama işleminden farksız olup, anestezi gerektirmemektedir. Ultrason eşliğinde özel bir kateter ile yapılmaktadır. İyi bir görüntü olması için işlem öncesi idrara sıkışık olunmasını istiyoruz. Transfer sonrası yeterli bir dinlenme süresi ve ilaçların anlatılması sonrası, hep birlikte 12 gün sonra yapılacak gebelik testi sonucunu beklemeye başlıyoruz.

Transfer sonrası artan kaliteli embryo kalırsa, onayınızı alarak daha sonra kullanılmak üzere dondurarak saklama işlemi yapıyoruz.

Call Now ButtonAra